Dennis Eriksen

Member
  • Posts

    710
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    3

Everything posted by Dennis Eriksen

  1. Hej! Er der nogen der ved, om det kan lade sig gøre at købe badges til et Gretsch Catalina Club Rock sæt? Og hvem skal jeg kontakte?
  2. Her er linket... Det står med store bogstaver https://www.dropbox.com/sc/obmwkbo13n98t1x/AAB4EczA5ZoSOpPKkjSF5tR0a
  3. Har kigget lidt på det link, men kan ikke umiddelbart finde alderen...
  4. Der er stemplet paiste over serienummeret.
  5. Hej folkens. Jeg har en gammel paiste hi-hat, som har fulgt mig i mange år. Selvom jeg har prøvet mange forskellige serier og mærker, har denne fulgt mig og er ikke blevet skiftet ud. Den lyder så godt! 😊 Jeg har tit tænkt på hvor gammel den er, og har endelig fået taget mig sammen til at finde serienumrene og spørge herinde. Toppen har flg. nr. 404312 Bunden har flg. nr. 405897 Bunden har et hul i hver sin side. Jeg har ingen idé, om de er lavet fra fabrikken, eller er hjemmelavet. Håber nogen kan hjælpe mig! 😀
  6. Fordi vi ikke har booket jobs inden da. Vi har brugt masser af tid og energi på at indspille og har derfor valgt at nedprioritere vores koncerter her i starten af året. Men tilgengæld bliver de indviet på dette års Nibe festival, så det bliver mega fedt!
  7. Tak skal du ha'! Jeg glæder mig til at spille på dem live her til sommer! Har droppet at gi dem klarlak, da tapeten er af så god kvalitet, at trommerne har tekstur, som slangeskind nu engang har.
  8. Der er ikke verdens bedste lys nede i den bankboks hvor vi har øvelokale
  9. Jeg ser om ikke jeg kan få taget et par stykker senere i dag
  10. Så blev sættet færdigt! Jeg er sgu egentligt meget godt tilfreds
  11. Jo. Så planen er nok på et tidspunkt at gi dem lak
  12. Jeg skal self. nok tá en masse billeder, når det er samlet
  13. For et par dage siden købte jeg et Gretsch sæt i str. 24x18", 13x9", 16x16" og 18x16". Sættet var oprindeligt coated med noget rød sparkle wrap, men jeg er en mand med mange idéer, så det er blevet fjernet og trommerne er blevet tapetseret med slangeskindstapet Før: https://dl.dropboxusercontent.com/u/61886206/2014-04-03%2022.02.18-2.jpg Efter: https://dl.dropboxusercontent.com/u/61886206/2014-04-06%2021.11.28.jpg Jeg er blevet super godt tilfreds med resultat, og glæder mig til at få dem samlet og stemt igen, for de lyder mega fedt!
  14. Jeg er også super glad for sættet. Træreiferne har givet sættet en mere "rund" lyd, for akryltrommer er sgu lidt tunge at danse med Jeg har også en 12" til sættet, men da den ikke bliver brugt i det band jeg spiller I, ville det være fjollet at slæbe den med på jobs. Ps. Jeg beklager at mine links ikke linker :S Man kan åbenbart ikke lave de smarte tricks fra sin telefon!
  15. Ja, sagtens! Men det var umanerligt billigt fandt jeg ud af.
  16. Hej slagere Jeg er netop vendt hjem fra en lille ferie i Chicago. Mens jeg var derovre, besøgte jeg Vic's Drum Shop, som er den vildeste butik jeg nogensinde har besøgt! Jeg købte lidt stikker og whiskers, men kronen på værket var et dw 9000 hi-hat stativ. Det er nu "monteret" på sættet, og det spiller max! https://www.dropbox.com/s/nbyicrcx0x8d54d/Photo%2007-11-13%2015.38.50.jpg Jeg flasher også lige et opdateret billede af mine plastik-trommer i mit nuværende setup! https://www.dropbox.com/s/gfp7hci1nihpl9c/Photo%2028-09-13%2015.51.23.jpg
  17. Hey! Mig og resten af bandet spiller fredag d. 5/7 kl. 20:00 på dette års Nibe Festival. Hvis du er på festivalen, så kom forbi scenen "Den Lille Fede" og nyd lidt oldschool country og få en bette sludder om trommer og andet.