Md Readers Poll 2013


Gunnar Kristiansen
 Share

Recommended Posts

Tilbage i marts måned ankom en email fra Modern Drummer Publications. Den indeholdt en komplet liste over læsernes foretrukne trommeslagere - men listen måtte ikke offentliggøres.


Men det må den nu - så here goes!



HALL OF FAME

Bernard Purdie


MVP

1. Neil Peart

2. Travis Barker

3. Vinnie Colaiuta

4. Ahmir "Questlove" Thompson

5. Gavin Harrison


MAINSTREAM ROCK

1. Travis Barker

2. John Tempesta

3. Ronnie Vannucci

4. Alex Gonzales

5. Barry Kerch


ALTERNATIVE

1. Stephen Perkins

2. Gil Sharone

3. Glenn Kotche

4. Mike Byrne

5. Deantoni Parks


POP

1. Vinnie Colaiuta

2. Abe Laboriel Jr.

3. Tony Escapa

4. Brian Frasier-Moore

5. Rexsell Hardy Jr.


METAL

1. Matt Halpern

2. Charlie Benante

3. Thomas Haake

4. Gene Hoglan

5. Brann Dailor


PROG

1. Neil Peart

2. Mike Portnoy

3. Gavin Harrison

4. Mike Mangini

5. Todd Sucherman


R&B

1. Tony Royster Jr.

2. Ahmir "Questlove" Thompson

3. Chris Dave

4. Lil' John Roberts

5. Oscar Seaton


JAZZ

1. Antonio Sanchez

2. Dave King

3. Terri Lyne Carrington

4. Gregory Hutchinson

5. Dafnis Prieto


FUSION

1. Jojo Mayer

2. Will Kennedy

3. Mark Guiliana

4. Nate Smith

5. Zach Danziger


STUDIO

1. Vinnie Colaiuta

2. Matt Chamberlain

3. Jim Keltner

4. Shannon Forrest

5. Chad Cromwell


COUNTRY

1. Jim Riley

2. Rich Redmond

3. Chris Fryar

4. Chris McHugh

5. Ben Sesar


CLINICIAN/EDUCATOR

1. Benny Greb

2. Matt Halpern

3. John Riley

4. Mike Johnston

5. Daniel Glass


UP & COMING

1. Garrett Goodwin (Carrie Underwood)

2. Luke Holland (The Word Alive)

3. Matt Garstka (Animals As Leaders)

4. J.P. Bouvet (Helicopria)

5. John Sherman (Red Fang)


PERCUSSIONIST

1. Daniel de los Reyes

2. Pete Lockett

3. Pedrito Martinez

4. Taku Hirano

5. Roland Gajate Garcia


EDUCATIONAL BOOK

1. Benny Greb, The Language of Drumming

2. Todd Sucherman, Methods & Mechanics

3. Sandy Feldstein and Dave Black, Alfred's Drum Method Complete

4. Claus Hessier with Dom Famularo, Open-Handed Playing, Vol. 2

5. Jose Rosa and Hector "Pocho" Neciosup, The Art of Latin Drumming


EDUCATIONAL DVD

1. John "JR" Robinson, The Time Machine

2. Colin Bailey, Bass Drum Technique

3. Daniel Glass, The Century Project

4. Florian Alexandru-Zorn, The Brush Secret

5. Narada Michael Walden, Out of Time


RECORDED PERFORMANCE

1. Jojo Mayer, EP4 (Nerve)

2. Deantoni Parks, Noctoumiquet (The Mars Volta)

3. Matt Chamberlain, Company 23

4. Dave King, Made Possible (The Bad Plus)

5. Dafnis Prieto, Proverb Trio



- om man så kan bruge denne liste til noget må man jo gøre op med sig selv, men om ikke andet kunne der måske gemme sig et par navne man ikke lige kendte, og derfor kunne tjekke op på.


andet_010713_mdpoll.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share