Recommended Posts

Posted

Hej TS'er

Jeg søger noget afskærmning til mit trommesæt magen til dette som er afbilledet på nedenstående foto.

Det er formentlig plexiglas eller lignende materiale.

Ved nogen hvor man kan købe det henne...?

/Gandrum

Olafolsen.JPG

Posted

Er det til live eller studiebrug? På en scene tror jeg ikke det hjælper noget som helst. Kun hvis man vil skærme nogle mikrofoner. 

Posted

Vores lydmand er meget begejstret for skærme, fordi de skærmer trommelyden og dermed undgår bleed i de øvrige mikrofoner på scenen. 

Jeg har bygget nogle selv, af plexiglasplader fra Bauhaus. Thomann har færdige paneler, men de er ikke billige!

Posted (edited)
30 minutter siden, Hasse Tang skrev:

Søg på "Clearsonic" på Thomann, de har mange slags. 

Jeg søger ikke andre løsninger, så min forespørgelser handler specifikt om netop det produkt... ellers tak ;-) 

Edited by Gandrum
Posted
1 time siden, Mikkels skrev:

Er det til live eller studiebrug? På en scene tror jeg ikke det hjælper noget som helst. Kun hvis man vil skærme nogle mikrofoner. 

Det er i først omgang til øvelokalet, men måske også til livebrug.

Jeg har hørt dem positivt omtalt, så jeg vælger at tro på produktet.

Posted

Tvivler stærkt på at det overhovedet vil kunne høres i øvelokalet.

 

Havde engang sådan et helt "front-bur" af plexiglas, det tog vist nok lidt af lyden ud i lokalet. Men ikke meget. Til gengæld lød det af bæ hvor jeg sad, fordi jeg fik så mange refleksioner kastet tilbage i hovedet.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now